Dlaczego trzeba stosować odzież roboczą?
Zastosowanie odzieży roboczej, w przeciwieństwie do odzieży ochronnej wzbudza czasami wątpliwości, ponieważ zaopatrzenie pracowników w odzież roboczą jest niewątpliwie dodatkowym wydatkiem dla pracodawców. Jednocześnie stosowanie w pracy zużytych ubrań pracowników było z powodzeniem praktykowane przez lata i wiele osób uznaje, że się sprawdzało. Czy jednak szukanie oszczędności na każdym polu jest dobrym rozwiązaniem, a szczególnie w sytuacji braku rąk do pracy w zawodach, gdzie odzież robocza przyczynia się do komfortu pracy?
Kiedy powinny być stosowane ubrania robocze?
Przepisy BHP są jednoznaczne i odzież robocza, a szczególnie odzież ochronna w niektórych rodzajach prac stosowane być muszą. Odzież BHP jest przykładowo konieczna dla pracowników, którzy mają w pracy do czynienia z niebezpiecznymi substancjami biologicznymi lub chemicznymi, a także takimi, które mogą zniszczyć prywatną odzież pracownika, np. zwykłe smary. Ważne są również poszczególne elementy odzieży roboczej, jak np. obuwie robocze, bardzo przydatne podczas pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych albo na odwrót, w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest pewna sterylność. Buty robocze nierzadko muszą spełniać wymogi antypoślizgowe, antyprzecięciowe, lub izolacyjne względem prądu elektrycznego. Zwykłe obuwie prywatne nie spełnia w żadnym wypadku takich norm.
Ponadto podczas takich prac jak spawanie, frezowanie, czy ciecie warto chronić oczy przed dostaniem się do nich drobin i gdzie przydają się gogle ochronne, a także maski ochronne dla osłony dróg oddechowych przed pyłem. Tego rodzaju osprzęt roboczy musi być dostarczony na stanowisko przez pracodawcę, a w przypadku ich braku pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków bez jakichkolwiek konsekwencji ze strony pracodawcy.
Czy pracownicy potrzebują odzieży roboczej?
Tak naprawdę ubrania robocze i ochronne nie są ani wymysłem pracowników, ani tym bardziej pracodawców. Ich stosowanie w miejscach pracy narzucają przepisy BHP, chociaż obecnie produkowana odzież pracownicza często pełni również funkcję estetyczną oraz reprezentacyjną dla danej firmy.
Wykorzystanie odzieży roboczej dla reklamowania własnego przedsiębiorstwa jest spotykane coraz częściej, ale jest to jedynie pożądany efekt uboczny. Celem stosowania odzieży roboczej i ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracowników, a także zapobieganie niszczenia ich prywatnego mienia. Odzież robocza musi przy tym spełniać pewne wytyczne, czyli być wystarczająco mocna i trwała dla wypełniania swoich funkcji i każdy pracodawca musi bezwzględnie dostarczyć pracownikom odzież taką, jaka jest wymagana na danym stanowisku pracy.