RoboczeBHP
📞 Zadzwoń +48 889 249 702
Rękawice robocze z miękkiej koziej skóry RTOPPER Rękawice robocze z miękkiej koziej skóry RTOPPER
Producent: ARTMAS
Cena: 5,49 zł (netto: 4,46 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice robocze ocieplane powlekane lateksem X-WINTARGET Rękawice robocze ocieplane powlekane lateksem X-WINTARGET
Producent: PROCERA
Cena: 4,99 zł (netto: 4,06 zł )
szt.
zobacz więcej
Rękawice robocze powlekane lateksem wampirki VERKEN L Rękawice robocze powlekane lateksem wampirki VERKEN L
Producent: VERKEN
Cena: 0,79 zł (netto: 0,64 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice robocze powlekane nitrylem GREYNIT VERKEN Rękawice robocze powlekane nitrylem GREYNIT VERKEN
Producent: VERKEN
Cena: 1,59 zł (netto: 1,29 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice robocze powlekane poliuretanem PU OX-POLIUR Rękawice robocze powlekane poliuretanem PU OX-POLIUR
Producent: OGRIFOX
Cena: 1,49 zł (netto: 1,21 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice robocze wzmacniane kozią skórą CABRA Rękawice robocze wzmacniane kozią skórą CABRA
Producent: Polstar
Cena: 6,70 zł (netto: 5,45 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice robocze czerwone powlekane lateksem X-LATOS Rękawice robocze czerwone powlekane lateksem X-LATOS
Producent: PROCERA
Cena: 1,85 zł (netto: 1,50 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice robocze wykonane z miękkiej koziej skóry RTOP-EX Rękawice robocze wykonane z miękkiej koziej skóry RTOP-EX
Producent: ARTMAS
Cena: 5,89 zł (netto: 4,79 zł )
par
zobacz więcej
Rękawice z koziej skóry HAND FLEX 1135 Rękawice z koziej skóry HAND FLEX 1135
Producent: HAND FLEX
Cena: 6,72 zł (netto: 5,46 zł )
par
zobacz więcej

Jak dobrać właściwie rękawice robocze?

Rękawice robocze są elementem nieodzownym podczas wielu rodzajów prac. Stanowią ochronną barierę dla dłoni, a przy tym nie powinny przeszkadzać w wykonywaniu pracy. Ich dobór musi być dokonywany ściśle w odniesieniu do planowanej pracy, gdyż tylko wówczas będzie to w zgodzie z zapewnieniem ochrony dłoniom, spełnieniu wytycznych BHP, jak i zapewnieniu komfortu podczas wykonywania konkretnych zajęć. Jak wybrać rękawice robocze, aby nie utrudniały pracy, a chroniły?

Ogólne kryteria wyboru rękawic roboczych

Oprócz klasyfikacji rękawic roboczych, należy zwracać uwagę na prozę, czyli ogólne kryteria ich doboru. Pod względami użytkowymi cienkie rękawice robocze są wygodniejsze od grubych, gdyż są i lżejsze i zapewniają lepszy chwyt. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy rękawice robocze są wykonane z materiałów atestowanych, czyli odpowiednich dla tego typu ubioru. Dobór rękawic roboczych nie powinien jednocześnie skupiać się wyłącznie na wygodzie, ponieważ musi być również zależny od stanowiska pracy i rodzaju zajęcia, jakie będzie na nim wykonywane. Rękawice muszą chronić przed zagrożeniami wynikającymi z niektórych zawodów. Np. nie nakłada się lekkich rękawic podczas spawania, czy podczas wymiany trakcji elektrycznej i na odwrót, zbrojarz nie potrzebuje wielkich rękawic gumowych, ale filigranowe do kręcenia zbrojeń.

Klasyfikacja rękawic roboczych
Rękawice robocze podzielone są na trzy klasy użyteczności.

Klasa I rękawic roboczych

Rękawice robocze klasy pierwszej mają za zadanie chronić przed brudem oraz lekkimi urazami mechanicznymi w rodzaju skaleczeń, potłuczeń, czy zdarcia naskórka. Takie rękawice nie muszą spełniać wyśrubowanych norm bezpieczeństwa i jakości. Przeznaczone są zwykle do prac domowych i ogrodowych oraz lżejszych budowlanych, np. podczas układania kostki brukowej, a są również używane przez firmy sprzątające, chroniąc przed podstawowymi detergentami. Graniczna temperaturą, przed którą rękawice typu pierwszego chronią to zaledwie 50 stopni Celsjusza.

Klasa II rękawic roboczych

Rękawice robocze klasy drugiej używane są w pracy o średnim ryzyku. Jeżeli chodzi o przemysł, to jest to akurat pierwsza klasa dopuszczona do użytkowania. Są to rękawice mocniejsze, chroniące przed urazami mechanicznymi. Zapobiegają zranieniom, przecięciom oraz rozdarciom, czy przekłuciom i skaleczeniom. Klasa druga rękawic roboczych oznaczana jest piktogramem z rzędem czterech cyfr symbolizujących odporność na konkretne zagrożenie. Tego typu rękawice są najczęściej używanymi w ochronie dłoni pracowników różnych branż i każdy dobry sklep z ubraniami roboczymi posiada ich szeroki wybór.

Klasa III rękawic roboczych

Rękawice robocze klasy trzeciej to już specjalistyczne rękawice robocze. Są to rękawice dedykowane, mające chronić pracownika przed konkretnymi zagrożeniami dla jego zdrowia i życia. Są projektowane dla ochrony przed działaniem żrących substancji chemicznych, skrajnie wysokich lub niskich temperatur, przed porażeniem prądem elektrycznym o wysokim napięciu i natężeniu, a nawet przed działaniem promieniowania jonizującego. Tego rodzaju rękawice nie mogą być wybierane przez pracownika samodzielnie, ale muszą być dostarczone na stanowisko pracy przez pracodawcę.

Podsumowując

Niektóre stanowiska pracy nakładają obowiązek noszenia rękawic roboczych i ochronnych, gdyż tak stanowią przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jednak warto pamiętać, że i w warunkach domowych można się skaleczyć albo boleśnie zedrzeć naskórek, oparzyć się dotkliwie, czy narazić na zgubny wpływ mocniejszych detergentów, a przed czym mogą skutecznie ochronić najprostsze rękawice robocze i ochronne

Sklep roboczebhp w swojej ofercie posiada szeroki wybór rękawic roboczych. Posiadamy rękawice skórzane, spawalnicze, rękawice wzmacniane skórą, rękawice powlekane lateksem, rękawice powlekane nitrylem, rękawice powlekane poliuretanem, rękawice powlekane gumą, rękawice specjalistyczne, rękawice antyprzecięciowe, rękawice ocieplane, rękawice dziane, rękawice tkaninowe, rękawice gumowe, rękawice PCV. Posiadamy rękawice takich firm jak: POLSTAR, URGENT, ARTMAS, DRAGON.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl